AKTUALNOŚCI

 



Szczęśliwy dzięki bieganiu

MOŻE TO DZIĘKI BIEGANIU JESTEM SZCZEŚLIWYM CZŁOWIEKIEM

Kończy Pan 60 lat i jest aktywnym biegaczem. Jak to się zaczęło?

Bieganie było moja pasją od najmłodszych lat. Uprawiałem biegi długodystansowe w szkole średniej. To wtedy wykiełkowała we mnie pasja biegania. Później, z powodu natłoku obowiązków odłożyłem biegi na drugi plan. Do regularnego biegania wróciłem 4 lata temu.

Od razu z dużymi osiągnięciami

Po prostu staram się być sumienny i stawiać przed sobą wyzwania. W tamtym roku przebiegłem maraton, a w tym uczestniczyłem w kilku półmaratonach i innych, pomniejszych biegach.

Mówi Pan jakby to była „bułka z masłem”, a przecież nie każdy to osiągnie. I chyba nie każdy może?

Według mnie bieganie to sport prawie dla każdego. Oczywiście mam tu na myśli bieganie rekreacyjne.

Jeśli jesteś osobą zdrową i regularnie się badasz to na 99 procent możesz zacząć biegać rekreacyjnie. Jeżeli natomiast nie jesteś osobą, która interesuję się stanem swojego zdrowia i nie badasz się regularnie to doradzam przed rozpoczęciem biegania wizytę u lekarza. Po zleceniu badań kontrolnych zadecyduje czy może rekomendować bieganie rekreacyjne. Chorób, które są bezwzględnym przeciwskazaniem do biegania jest bardzo niewiele, ale zawsze warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem.

 


 

Skoro wiemy, że każdy może biegać, zastanówmy się, dlaczego powinien?

Powodów może być mnóstwo. Zaryzykuję stwierdzenie, że każdy może mieć inny. Dla niektórych to potrzeba zgubienia zbędnych kilogramów, zaimponowania dziewczynie, żonie, mężowi, koledze z pracy, potrzeba poznania nowych ludzi, pozbycia się kompleksów czy redukcja stresu. Myślę jednak, że każdy powód jest dobry, ponieważ finalnie pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Ważne, by motywacje połączyć z konkretnym celem.

Załóżmy: chcę schudnąć 3kg, więc będę biegać minimum 2 razy w tygodniu.

Dzięki konkretnemu celowi łatwiej wytrwać w postanowieniu.

 


Jakiego sprzętu potrzebuje pocztujący biegacz?

Bieganie to jeden z najtańszych sportów. Nie wymaga na początku żadnego specjalistycznego sprzętu. Najważniejsze są buty. Nie musimy od razu wydawać majątku, w sklepach dostępne są tańsze modele, które spokojnie wystarczą na początek. Najlepiej udać się do sklepu sportowego i poprosić sprzedawcę o pomoc w wyborze butów najlepszych dla początkującego biegacza rekreacyjnego. Musimy znać rozmiar i rodzaj stopy. Buty do biegania powinny być ok. 1 rozmiar większe od tych, w których chodzimy na co dzień. Zanim kupimy buty, sprawdźmy, jaki mamy rodzaj stopy: neutralną, pronującą czy supinującą. Żeby ustalić to możemy przeprowadzić tzw. test mokrej stopy:


Zmocz bosą stopę, a następnie odbij jej ślad na kartce papieru. Stopa supinująca jest przechylona na zewnętrzną krawędź, a więc zostawimy tylko ślad przedniej części stopy i pięty, ewentualnie wąski i przerywany ślad zewnętrznej krawędzi. Stopa o nadmiernej pronacji jest przechylona do środka, do wewnętrznej krawędzi - nie zobaczymy łuku, zostawiamy duży ślad. Stopa neutralna pozostawia ślad łuku - odbiją się palce, przednia część stopy, dość wąska zewnętrzna krawędź i pięta. W wielu sklepach sportowych są specjalne bieżnie na których można wykonać test rodzaju stopy.


 

Jak zacząć?

Na początek należy rozpoznać swoje możliwości. Jeżeli do tej pory nigdy nie biegaliśmy to na przede wszystkim zalecam umiar. Pierwsze biegowe próby mogą być trudne. Nie powinniśmy się nimi zniechęcać. Początkowo treningi powinny bardziej przypominać intensywne spacery niż szybkie biegi. Pamiętajmy, że ważniejsza niż dystans i tempo jest systematyczność. Kiedy organizm przyzwyczai się już do nowego rodzaju wysiłku, możemy podjąć próbę przebiegnięcia lekkim truchtem 15 minut. Kolejnym razem możemy zwiększyć czas do 30 minut. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że jesteśmy w stanie przebiec 30 minut bez zatrzymania, powinniśmy raz w tygodniu spróbować wydłużyć bieganie o kilka minut.

O czym należy pamiętać w trakcie treningu?

W trakcie biegu musimy oddychać regularnie, miarowo. Będziemy wtedy mieli więcej sił. Każdy trening powinien być rozpoczęty lekką rozgrzewką, która pozwali przygotować mięśnie do większego wysiłku i pomaże przeciwdziałać kontuzjom. Powinna ona się składać z lekkiego truchtu, skłonów, rotacji tułowia, ruchów rotacyjnych stóp. Po treningu nie zapominajmy o rozciąganiu.

Dodatkowe ćwiczenia po wymagającym treningu to wyzwanie. Dlaczego rozciąganie jest tak istotne?

Podczas każdego treningu w pracujących mięśniach wzrasta napięcie, a co za tym idzie skraca się ich długość.  Z biegiem czasu, kiedy nasze treningi będą coraz dłuższe, a my nie będziemy się rozciągać, nasze mięśnie będą pogłębiać swoje skrócenie. To w efekcie może doprowadzić do tzw. dysbalansu mięśniowego, czyli sytuacji, w której przeciążone są niektóre mięśnie. W rezultacie nie będą one wydajne, co może prowadzić do różnego rodzaju kontuzji. Dlatego tak ważne jest rozciąganie się po każdym treningu.

Czy istnieje dobra pora do biegania?

Trudno mi ocenić, czy lepiej biegać rano, po południu czy wieczorem. Nie ma tutaj chyba jednoznacznych wytycznych. Najważniejsze, by bieganie dopasować do naszego planu dnia i połączyć z obowiązkami. Myślę, że każdy z nas musi samodzielnie określić kiedy bieganie przynosi mu największą przyjemności i w tym czasie najczęściej biegać.

Czy powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy przed biegiem i po biegu?

Zdecydowanie tak. Jeśli biegamy rano, powinniśmy przed treningiem zjeść mały posiłek, który dostarczy organizmowi energii. Może to być banan, płatki owsiane, lub bułka z dżemem. Jeśli biegamy po południu pamiętajmy, by unikać ciężkich potraw na 2-3 godziny przed bieganiem. Odradzam bieganie godzinę po zjedzeniu ciężkostrawnego obiadu. Bieganie z obciążonym żołądkiem to katorga nie przyjemność.

Po bieganiu trzeba uzupełnić węglowodany. Dobrze jest tuż po treningu zjeść owoc lub baton musli, a w ciągu godziny pełnowartościowy posiłek. Jeśli biegaliśmy rano, może to być kanapka z białym serem i konfiturą lub owsianka. Jeśli pierwszy posiłek po bieganiu to obiad, bardzo dobrym wyborem będzie makaron, który dostarcza węglowodanów i białka. Kolacja po bieganiu powinna być jak najbardziej lekkostrawna. Nie zapominajmy także, że podczas biegania tracimy sporo wody. Pamiętajmy więc, aby wypijać w ciągu dnia nie mniej niż 2 litry wody.

Jaka nawierzchnia jest najlepsza do biegania? Asfalt, leśne ścieżki czy bieżnia?

Przede wszystkim starajmy się biegać na zewnątrz. Bieganie na bieżni w klubie fitness zostawmy na późną jesień i ciężką zimę. Wiosną i latem nie warto korzystać z klubów fitness i bieżni mechanicznych. Badania dowodzą, że bieganie na łonie natury, bardziej niż to w czterech ścianach, rozładowuje napięcie i stres. Co do nawierzchni zdania są podzielone, ale według mnie nieprawdą jest, że bieganie po asfalcie może spowodować wiele kontuzji. Występowanie kontuzji wywołują rożne czynniki, nie tylko twarda nawierzchnia. Dobrze dobrane obuwie zredukuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Prawdą jednak jest to że bieganie po leśnej, miękkiej nawierzchni jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszych stawów. Warto więc co jakiś czas wybrać się do lasu czy parku, aby dać naszym nogom odpocząć od twardych nawierzchni.

Jakie pułapki czyhają na początkujących biegaczy?

Według mnie ludzie biegają za często i za szybko. Jeżeli przez ostatnie kilka lat prowadziliśmy statyczny tryb życia i nagle zaczniemy szybko biegać to szybko dopadnie nas zadyszka, zmęczenie oraz myśl, że nie tak to naszej bieganie powinno wyglądać. Trzeba być cierpliwym i mądrze planować aktywność biegową, a przede wszystkim nie spodziewać się szybkich rezultatów. Początkujący biegacze powinni zacząć od marszobiegów, stopniowo zwiększając wysiłek.

Czy bieganie może stać się życiową pasją?

Każdemu życzę takiej pasji. Biegam od wielu lat. Spotkałem już setki, jak nie tysiące biegaczy. Podobnie jak ja, są to osoby pogodne i pełne życiowej energii. Uważam, że systematyczne bieganie zmienia człowieka na lepsze. Ja nie pamiętam kiedy ostatnio chorowałem na grypę. Sądzę, że to właśnie zasługa systematycznego biegania, które znacznie wzmacnia reakcje odpornościowe organizmu. Dzięki udziałowi w imprezach biegowych odwiedziłem wiele pięknych miejsc w naszym kraju i poznałem wielu fantastycznych ludzi. Kto wie, może to właśnie dzięki bieganiu jestem szczęśliwym człowiekiem.

 



kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej