AKTUALNOŚCI

 



Nadciśnienie tętnicze dotyka już jednej trzeciej Polaków.

Nadciśnienie tętnicze jest najbardziej znaczącym, modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej znaczącym, ponieważ ma największy wpływ na działanie układu krążenia oraz występowania chorób w jego obrębie. Modyfikowalnym, ponieważ może być ograniczone pod wpływem prawidłowego stylu życia lub stosowania leków.

Czym w ogóle jest ciśnienie tętnicze krwi?

Najprościej mówiąc jest to siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Mierzona jest za pomocą dwóch skrajnych wartości: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Pomiaru dokonuje się za pomocą ciśnieniomierza, a otrzymane wartości przedstawia się w milimetrach słupa rtęci czyli mm Hg. W idealnej sytuacji wartości ciśnienia tętniczego nie przekraczają 120/80 mm Hg. Jak pokazują wytyczne Krajowego Towarzystwa Kardiologicznego o nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy wartość ciśnienia wynosi powyżej 140/90 mm Hg.

Częstość występowania nadciśnienie tętniczego rośnie wraz z wiekiem. Osoby w wieku 30 lat i starsze (jeżeli jeszcze tego nie robią) powinny zacząć regularnie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Czym wcześniej rozpoznane nadciśnienie tym lepiej!

W idealnej sytuacji wartości ciśnienia tętniczego nie przekraczają 120/80 mm Hg. Jak pokazują wytyczne Krajowego Towarzystwa Kardiologicznego o nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy wartość ciśnienia wynosi powyżej 140/90 mm Hg.

Jakich objawów możemy spodziewać się mając nadciśnienie? Niestety (ponieważ utrudnia to jego wykrycie) nadciśnienie tętnicze często przebiega skąpo objawowo lub bezobjawowo, dlatego jest tak podstępną chorobą. Może powodować pośrednio bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość, dzwonienie w uszach, zaburzenia snu, zaczerwienienie twarzy i uczucie gorąca, czy krwotoki z nosa.

W związku z tym, że dużo częściej nie daje widocznych objawów, pacjenci z reguły nie chcą leczyć nadciśnienia, ponieważ nie zauważają jego negatywnych skutków. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą skąpo objawową, ale powodującą dużo poważnych powikłań - dlatego właśnie zaliczane jest do jednego z cichych zabójców. Cichych, ponieważ często nie daje widocznych objawów lub nie są one zauważalne dla pacjenta; zabójców, ponieważ prowadzi do dużego spustoszenia w organizmie i może nieść za sobą groźne powikłania, które mogę być przyczyną zgonu.

Lepiej zapobiegać!

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co możemy zrobić aby zapobiec powstaniu nadciśnienia tętniczego? Uprawianie aktywności fizycznej, prawidłowa dieta (z niską zawartością soli i cukru), kontrola masy ciała, unikanie stresu (na tyle ile jest to możliwe ), zaniechanie palenia papierosów, nie spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz dbanie o jakość i długość snu - czyli ogólnie rzecz ujmując prowadzenie zdrowego trybu życia.

A jeżeli już za późno na zapobieganie? Co jeżeli nasze wartości ciśnienia tętniczego są podwyższone? To nie koniec świata. Należy jak najszybciej wdrożyć leczenie, ponieważ może ono zapobiec powstaniu nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych oraz w sercu, mózgu, nerkach i naczyniach oka. W konsekwencji nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia, powstania zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu czy zaburzenia funkcji nerek.

Wszyscy jesteśmy świadomi jak ważne dla naszego organizmu jest prowadzenie zdrowego trybu życia. W praktyce, niestety nie zawsze łatwo jest zadbać o siebie we wszystkich aspektach. W natłoku obowiązków zapamiętajmy jak ważna jest kontrola wartości ciśnienia tętniczego. Pojawienie się wysokich wartości niech będzie dla nas sygnałem, że czas zadbać o siebie. Nie bagatelizujmy nadciśnienia. Leczenie nadciśnienia tętniczego nie jest trudne i obciążające, a może zapobiec poważnym powikłaniom i uratować nam życie.

 



kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej