AKTUALNOŚCI

 



Program Profilaktyka 40 PLUS

 

Morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi

to najczęściej wykonywane badanie, które pokazuje ogólny stan organizmu. Możemy dowiedzieć się z niej o ilości oraz jakości poszczególnych elementów morfotycznych (np. krwinek czerwonych, białych czy płytek krwi), czyli składników znajdujących się we krwi. Dane o Ilości i jakości poszczególnych komórek stanowią dla lekarzy informację o stanie zdrowia pacjenta. Przykładowo z analizy krwi można wyczytać obecność takich nieprawidłowości jak anemia (niedokrwistość), stany zapalne, infekcje, zaburzenia autoimmunologiczne, choroby krwi, nowotwory (np. białaczka), choroby zakaźne czy alergie.

Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

informują o poziomie takich wskaźników jak cholesterol całkowity, trójglicerydy oraz cholesterol LDL i HDL. Dostarczają one wiedzy o stanie gospodarki lipidowej oraz zaburzeniach metabolicznych, dzięki czemu można określić ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic oraz powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Stężenie glukozy we krwi

ocenia metabolizm węglowodanów, czyli umiejętność regulowania przez organizm poziomu cukru. Jest to podstawowe badanie w rozpoznawaniu oraz monitorowaniu leczenia cukrzycy.

Próby wątrobowe: AIAT, AspAT, GGTP

pozwalają na ocenę jakości pracy wątroby oraz aktywności wytwarzanych przez nią enzymów. Dzięki ogólnej ocenie wątroby lekarz zadecyduje, czy istnieje potrzeba poszerzenia diagnostyki, w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby takich jak stłuszczenia, uszkodzenia lekami, choroby zapalne czy nowotwory.

Poziom kreatyniny we krwi

ocenia ogólną pracę nerek. Jeżeli poziom kreatyniny jest za wysoki, może to świadczyć o nieprawidłowości w pracy nerek takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek, ostre uszkodzenie nerek lub przewlekła choroba nerek.

Badanie ogólne moczu

to badanie przesiewowe w kierunku chorób nerek (np. kłębuszkowe zapalenie nerek) i układu moczowego (np. zapalenie układu moczowego). Może również okazać się pomocne w badaniu nieprawidłowości przemian metabolicznych organizmu - szczególnie w wypadku wykrywania cukrzycy oraz chorób wątroby.

 

 

Poziom kwasu moczowego

we krwi umożliwia rozpoznanie dny moczanowej. Dodatkowo badanie to jest przydatne w określeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz niewydolności wątroby.

Krew utajona w kale

metodą immunochemiczną (iFOBT) to badanie umożliwiające wykrycie czynnego krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatni wynik testu może informować o takich nieprawidłowościach jak: rak jelita grubego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, hemoroidy oraz choroba uchyłkowa okrężnicy.

U mężczyzn PSA

antygen swoisty dla stercza całkowity to badanie umożliwiające wykrycie rozrostu gruczołu krokowego. Badanie to może okazać się kluczowe we wczesnej diagnostyce raka prostaty, który jest drugim po raku płuc najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Pomiar ciśnienia tętniczego

to niezwykle ważne badanie, które umożliwia wykrycie nadciśnienia tętniczego, które jest najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu. Aby dowiedzieć się więcej na temat nadciśnienia tętniczego zapraszamy do dedykowanego artykułu na jego temat (tu link do artykułu).

Pomiar masy ciała i wzrostu

potrzebne do obliczania wskaźnika masy ciała (BMI) oraz obwód brzucha, pozwolą zdiagnozować otyłość, która jest chorobą cywilizacyjną. Predysponuje ona do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz takich chorób jak nowotwory (np. jelita grubego, trzustki, żołądka, endometrium), cukrzyca typu 2, kamica żółciowa, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy, obturacyjny bezdech senny, niepłodność oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

Często zapominamy o badaniach profilaktycznych, a przecież są one szczególnie ważne, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć. Inicjatywy takie jak Program Profilaktyka 40 PLUS to doskonała okazja do bezpłatnej oceny naszego stanu zdrowia. Serdecznie zachęcamy osoby, które ukończyły 40 rok życia do skorzystania z programu.


Więcej informacji na temat programu na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jakie-badania-w-programie-profilaktyka-40-plus

 



kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej