AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

 

 

 

Regularna aktywność fizyczna w każdym wieku zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Co za tym idzie znacząco obniża  ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udar mózgu.

Zapewniany organizmowi częsty ruch obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Dzięki temu organizm wytwarza więcej „dobrego” cholesterolu HDL, a tętnice oczyszczają się ze „złego” cholesterolu LDL. Cholesterol LDL odkładając się w postaci płytek cholesterolowych w naczyniach krwionośnych, usztywnia je i blokuje, co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się elastyczność naczyń krwionośnych, co zapobiega tym samym powstawaniu miażdżycy i tworzeniu się zakrzepów.

Jak pokazuje wiele badań regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie tętnicze oraz przeciwdziała rozwojowi otyłości i cukrzycy, zmniejsza krzepliwość krwi, zapobiega powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, przyspiesza rozwój obocznego krążenia wieńcowego, zmniejsza częstość bólów wieńcowych u osób chorych, zmniejsza stres, poprawia samopoczucie, dobrze wpływa na sen oraz poprawia nastrój.

 

 

Wpływ

aktywności

fizycznej na

organizm

ludzki

 

 

UKŁAD KRĄŻENIA

 

Zwiększenie pojemności skurczowej i minutowej serca, zmniejszenie tętna spoczynkowego oraz wysiłkowego, obniżenie ciśnienia krwi, lepsze zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen, wzrost ilości czerwonych krwinek oraz zawartości hemoglobiny, powiększenie pojemności tlenowej organizmu, działanie antyzakrzepowe

UKŁAD ODDECHOWY

Zwiększenie wentylacji i pojemności płuc, pogłębienie oddechu, usprawnienie czynności oddechowych przepony, wzmocnienie siły mięśni oddechowych, poprawę ruchomości klatki piersiowej

UKŁAD NERWOWY

Zwiększenie percepcji wzrokowej i koordynacji psychoruchowej, usprawnienie przewodnictwa nerwowego, endorfiny wydzielające się podczas wysiłku wpływają na zmniejszone odczuwanie bólu, wpływają na dobry nastrój

UKŁAD POKARMOWY

Zmniejszenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie oporności tkanek na insulinę, zwiększony metabolizm, obniżenie masy ciała u osób z nadmiarem kilogramów

UKŁAD MIĘŚNOWY

Wzmocnienie mięśni i ich siły

UKŁAD KOSTNY

Zwiększenie ukrwienia i odżywienia stawów, pobudzenie kaletek, wzmocnienie ruchomości w stawach, poprawienie zakresu ruchomości kręgosłupa, lepsze odżywienie kości

ZDROWIE PSYCHICZNE

Zmniejszenie natężenia i częstości występowania stanów depresyjnych, ułatwianie proces zasypiania, odczuwanie niższego poziomu stres

 

 

JAK ĆWICZYĆ?

Prawidłowo dobrane ćwiczenia powinny być wykonywane przy odpowiednim tętnie, które wynosi 50-70% maksymalnej wartości tętna odpowiedniej dla wieku ćwiczącego. Tę wartość można wyliczyć według następującego wzoru: 220 – wiek = maksymalne tętno wysiłkowe. Przykładowo jeśli masz 50 lat to twoje maksymalne tętno wynosi 170 (220 – 50 = 170). 70% tej wartości to ok. 120. Stąd wniosek, że powinieneś wykonywać takie ćwiczenia, przy których tętno nie przekroczy 120 uderzeń na minutę.

Regularne spacery, nordic walking  jazda na rowerze, pływanie – to rodzaje aktywności, które warto polecić każdemu. Ważne, aby stopniowo zwiększać czas poświęcony na aktywność ruchową, dlatego zacznij od kilku kroków, które pozwolą Ci przyzwyczaić się do regularnej aktywności fizycznej :

  • każdego dnia wybierz się na 30-minutowy energiczny, szybki marsz, albo nieco spokojniejszy spacer;
  • zredukuj czas spędzony w pozycji siedzącej; jeśli to możliwe – idź zamiast jechać samochodem, czy środkami komunikacji miejskiej.
  • wykonuj co dzień ćwiczenia  pobudzające układ krążenia, np. wykonując wymachy rąk, lekki  trucht  miejscu, skłony, itp. Ćwiczenia te powinny trwać minimum 10-15 minut. W ich trakcie kontroluj swoje tętno.

W miarę upływu czasu zwiększaj ilość czasu poświęcanego na ćwiczenia z 30 minut do 40, później 50, czy do godziny. Nie przestawaj się ruszać, albowiem  ruch jest zbawienny dla twojego serca, zdrowia i samopoczucia.

 

 

[?] co nowego?
Półmaraton z prehistorią w tle
Drugim przystankiem w kampanii Zapobiegam.pl był Bałtów - miejscowość w której królują polskie dinozaury i rozrywka. Wszystko w pobliżu Gór Świętokrzystkich.
czytaj więcej
Płock pierwszym przystankiem Drużyny Fundacji Udaru Mózgu
Płock to pierwsze miasto jakie odwiedzimy w tym roku z kampanią Zapobiegam.pl. Nasze stoisko stanęło w strefie expo na płockim rynku.
czytaj więcej
Zapobiegam na Podlasiu
Nasza drużyna biegowa gościła w pięknej scenerii Zamku w Janowie Podlaskim by wziąć udział w Triathlonie Charytatywnym.
czytaj więcej
Spiesz się powoli - czyli SLOW JOGGING w pigułce
Dlaczego slow jogging to świetny sposób na profilaktykę? O metodzie opowiada twórca poradnika “Slow Jogging. Japońska droga do witalności” Maciej Kozakiewicz
czytaj więcej
Zapobiegam.pl 2020 - Zaskoczony?
Tegoroczna edycja kampanii, to nowa dawka wiedzy i narzędzi do profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
czytaj więcej
Zapobiegam.pl na Gorce Ultra Trial 2020
Na Gorce Ultra Trial zawitaliśmy w nowej formule kampanii, dostosowanej do obecnych warunków!
czytaj więcej
Zdrowie to nie tylko toast, by pamiętać o nim od święta!
To jedno z nowych haseł, którymi w roku 2019 promowaliśmy profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych w ramach kampanii zapobiegam.pl
czytaj więcej
II Ostrowiecki Półmaraton Leśny
Po raz drugi braliśmy udział w II Ostrowieckim Półmaratonie Leśnym. Mimo zimnego poranka na naszym stoisku zameldowało się wielu biegaczy.
czytaj więcej
I Festiwal Zdrowia w Braniewie
Tym razem gościliśmy ze stoiskiem zapobiegam.pl w malowniczym Braniewie.
czytaj więcej
teodory 2019
Bieg Leśny w Teodorach
W najgorętszy weekend lata nie mogło zabraknąć nas na biegu! Mimo upału biegacze tłumnie stawili się na linii startu, ale i przy naszym stoisku.
czytaj więcej
Frassati
Górski Bieg Frassatiego
W Międzybrodziu Bialskim zastaliśmy piękną lecz wymagającą trasę biegową. Wspaniała atmosfera niosła jednak wszystkich jak na skrzydłach do mety i do naszego stoiska.
czytaj więcej
Ostróda Półmaraton
Relacja z Ostródzkiego Półmaratonu
Ostróda ugościła nas w malowniczym miejscu nad samym brzegiem jeziora. Toteż nasze stoisko odwiedziali tłumnie biegacze ale i wypoczywający w okolicy mieszkańcy.
czytaj więcej
Świecie 2019
Bieg Rycerski w Świeciu
Oto jak rozpoczęliśmy sezon biegowy! Biegacze jak zawsze dopisali, za co serdecznie dziękujemy.
czytaj więcej
Bieganie daje szczęście
Szczęśliwy dzięki bieganiu
O swojej pasji, o tym że każdy z nas może biegać oraz o pozytywnym wpływie tego sportu na zdrowie opowiada Adam Kubka – instruktor lekkiej atletyki, pasjonat biegania oraz ambasador kampanii Zapobiegam.
czytaj więcej
Tak zapobiegaliśmy w roku 2018
Rok 2018 dobiega końca, a wraz z nim pierwsza odsłona kampanii zapobiegam.pl. Zobacz co udało nam się zrobić w mijającym roku.
czytaj więcej
Zamknięcie sezonu biegowego - Ostrowiec Świętokrzyski
Zakończenie tegorocznej edycji kampanii Zapobiegam.pl miało miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tej powstającej inicjatywy biegowej OstroBiec!
czytaj więcej
V Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy w Dąbkach
Żar lał się z nieba, ale biegacze nie dali za wygraną - cała czerwona drużyna zapobiegam.pl dobiegła do mety!
czytaj więcej
Bieg po plaży w Jarosławcu
Morska bryza, ciepło słońca - czego chcieć więcej? Tak przywitał nas Jarosławiec.
czytaj więcej
Biała Podlaska - bieg zapobiegam.pl
Piknik biegowy w Białej Podlaskiej
Niebo bez jednej chmury, upał daje się we znaki, ale to nic. Dzielnie biegamy - zapobiegamy!
czytaj więcej
Sanprobi Maraton Szczeciński
Zapobiegaliśmy naprawdę dużą grupą! Coraz więcej biegaczy wprowadza z nami PLAN DLA ZDROWIA ;)
czytaj więcej
Medalowa gorączka trwa - gościmy w Złotoryi
Złotoryjska Złota Dycha zdobyta. Członkowie naszej drużyny dziarsko sobie poradzili.
czytaj więcej
kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
Copryight by Fundacja Udaru Mózgu | projekt: www.wpoldodziewiatej.pl
wpoldodziewiatej