Blog

 

 

 

 

Rodzina Zapobiegalskich

Na zdrowy styl życia składają się setki naszych codziennych decyzji.

Ile razy zdarzyło Ci się, że były to złe decyzje? Wiele?
Nie zniechęcaj się, wyrobienie zdrowych nawyków to proces, który wymaga  czasu, a potknięcia się zdarzają.

Losy rodziny Zapobiegalskich są tego żywym przykładem. Ich droga do zmiany stylu życia jest kręta i wyboista. Przeczytaj jak radzą sobie z zapobieganiem w codziennym życiu i sprawdź czy w końcu uda im się zmienić styl życia na dobre. 

Dobry plan to podstawa Moje myśli wciąż krążyły wokół zdrowia, więc postanowiłam działać

Wracaliśmy z gór w zdecydowanie lepszych nastrojach. Marcelina dostała medal za najszybsze pokonanie trasy w swojej kategorii wiekowej, a jej brat postanowił, że częściej będzie wybierał się na takie imprezy - spodobało mu się odwiedzanie stoisk z różnymi informacjami i atrakcjami. Nawet Jurek ożywił się i zaczął planować wakacyjny wyjazd w góry dla całej naszej rodziny. Oby starczyło im tego zapału przynajmniej na kilka następne dni..

Ja nie mogłam przestać myśleć o tym co zobaczyłam z czerwonym namiocie. Była tam wystawa plakatów, a na każdym wypisane różne informacje i ciekawostki na temat chorób sercowo naczyniowych. 


Okazuje się, że to choroby, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, to m.in. zawał serca i udar mózgu.

Co więcej, wszyscy jesteśmy na nie narażeni. My z mężem mamy swoje lata, lubimy tłustą kuchnię i dawno zapomnieliśmy co to sport. Najgorsze jednak, że nasz syn, Rafał z racji na nadwagę i brak ruchu też może być w grupie ryzyka. Nie mogłam pozbyć się tych myśli z głowy. W końcu postanowiłam, że musimy zmienić styl życia, szczególnie, że wyczytałam, że aż 80% ryzyka można zniwelować. Na stoisku zrobiłam zdjęcie spisu elementów, na które musimy zwrócić uwagę. 

 

Dobry plan to połowa sukcesu. Z taką myślą zaplanowałam dla całej rodziny kolejne kroki. Już od poniedziałku zabrałam się za umawianie wizyt u lekarzy.


Każdy z nas pójdzie do lekarza pierwszego kontaktu i poprosi o profilaktyczny zestaw badań: poziom cholesterolu we krwi, poziom cukru we krwi i ciśnienie.

Szczególnie obawiam się o cholesterol, w naszej rodzinie dziadkowie mają ten problem od lat, a przecież mogli nam przekazać w genach takie skłonności.

Rodzinka oczywiście nie była zachwycona. Marudzili i wciąż pytali po co mają iść do lekarza, skoro dobrze się czują. Nawet Marcelina, rodzinna sportsmenka, mówiła że przesadzam i nie powinnam się tak bardzo tym przejmować. Ale odkąd poczytałam na temat chorób sercowo-naczyniowych, wiem, że profilaktyka i regularne badania to podstawa. Mam już pomysł na to jak poza badaniami zachęcić moich najbliższych do innych działań profilaktycznych. Oby tylko nie byli zbyt oporni..

 
 

 

 


kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
2018 FUNDACJA UDARU MÓZGU - Wszelkie prawa zastrzeżone     |     projekt: www.wpoldodziewiatej.pl