Blog

 

 

 

 

Rodzina Zapobiegalskich

Na zdrowy styl życia składają się setki naszych codziennych decyzji.

Ile razy zdarzyło Ci się, że były to złe decyzje? Wiele?
Nie zniechęcaj się, wyrobienie zdrowych nawyków to proces, który wymaga  czasu, a potknięcia się zdarzają.

Losy rodziny Zapobiegalskich są tego żywym przykładem. Ich droga do zmiany stylu życia jest kręta i wyboista. Przeczytaj jak radzą sobie z zapobieganiem w codziennym życiu i sprawdź czy w końcu uda im się zmienić styl życia na dobre. 

Kłopoty Rafała Zmiany zdrowotnych nawyków w naszej rodzinie rozpoczęły się na dobre. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu największym ich orędownikiem został nie kto inny jak mój Jurek. Dotychczas zasiedziany, zapatrzony w ekran telewizora, kierowca miejskiego autobusu z brzuszkiem w średnim wieku.

Jurek może nie jest rakietą, kiedy idzie o tempo, ale trzeba przyznać, że jak już czegoś spróbuje, przekona się i polubi, można liczyć na stałość jego uczuć. Tak też miał wyglądać jego nowy związek ze sportem. Dzień pochmurny czy słoneczny, mąż mobilizował nas wytrwale do squasha, spacerów i rodzinnych wyjść na basen. Dzieciaki z różnym zapałem, ale jednak godziły się na te atrakcje. Zdecydowanie gorzej było z dietą.

Zmianę nawyków żywieniowych rodziny wzięłam na siebie, nie spodziewałam się jednak, że zadanie to okaże się tak trudne. Zaczęłam od wyeliminowania słodyczy i cukru z naszej diety. Całe moje wysiłki szły jednak na marne. Rafał nie dawał się przekonać. Gdy słodyczy zabrało w domu, syn wykorzystywał kieszonkowe, by je kupować. Tak samo było z ograniczeniem mięsa. Obiady zostawiał niedokończone, córka w tajemnicy powiedziała mi, że w szkole zajada się zapiekankami i hamburgerami, dlatego w domu nie jest już głodny.

Początkowo zareagowałam złością. Chciałam ograniczyć mu kieszonkowe i przymusić do zmiany, ale po chwili dotarło do mnie, że na siłę nic nie ugram. Trzeba było zacząć od podstaw. Od specjalisty. Umówiłam dzieciaki do lekarza i postanowiłam, że wejdę z każdym z nich i poruszę temat nawyków zdrowotnych.

Z Marceliną nie było większych kłopotów. W końcu to ona od jakiegoś czasu namawiała nas do zmian i sama była ich przykładem. Rafał jednak zdawał się puszczać mimo uszu zalecenia pani doktor, nawet wtedy gdy okazało się, że ma nadwagę a jego wyniki poziomu cukru są wysoko ponad normą.

Razem z mężem w kilka dni staliśmy się niemal ekspertami od cukrzycy u młodych. Czytaliśmy strony interentowe, ulotki i broszury, które dała nam lekarka. Wszędzie powtarzało się jak mantra: pilnować indeksu glikemicznego, czyli mówiąc prościej zmienić dietę.

Tylko jak wyrzucić wysoko przetworzoną żywność, skoro hamburgery i pizza były ulubionymi posiłkami syna. Jak wykluczyć słodzone napoje, białe pieczywo i słodycze u nastolatka, który przecież wszystko wie najlepiej. No i druga sprawa: regularny ruch.

Rafał zdawał się zupełnie nie przejmować swoim zdrowiem. Na wszystkie nasze argumenty o ryzyku wystąpienia udaru mózgu czy innych konsekwencjach odpowiadał, że zwariowaliśmy, a on jest nastolatkiem i nic mu nie będzie. Już prawie załamaliśmy ręce, gdy córka powiedziała, że ma w drużynie harcerskiej kogoś, kto moźe nam pomóc. Pod pretekstem potrzeby pomocy zabrała brata na spotkanie z mężczyzną, który w wieku 25 lat doznał udaru mózgu. Historia jego choroby zaczęła się od nieleczonej cukrzycy, nietrzymanej diety i siedzącego trybu życia. Dziś chodzi samodzielnie, ale ma niewładną lewą rękę, jednak by to osiągnąć musiał przez kilka lat poddawać się codziennej rehabilitacji. Zaczynał od wózka inwalidzkiego.

Syn bardzo wydoroślał pod wpływem tej znajomości i zdecydowanie zmienił stosunek do swojej choroby. Zaprzyjaźnił się z Kacprem i dziś łączy ich pasja komputerowa, ale i dbanie o zdrowie, czyli w ich przypadku świadomość na temat życia z cukrzycą. Cieszę się z tej zmiany i jednocześnie mimo choroby Rafała, ze spokojem patrzę przyszłość.

 kampania Kampania “Zapobiegam.pl”
organizowana jest przez Fundację
Udaru Mózgu.
Fundacja Udaru Mózgu
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź

infolinia: 48 605 647 600
info@fum.info.pl
www.fum.info.pl
2018 FUNDACJA UDARU MÓZGU - Wszelkie prawa zastrzeżone     |     projekt: www.wpoldodziewiatej.pl